ERASMUS
POSITIVE DISCIPLINE IN EUROPEAN SCHOOLS
Programme
key
Pokaż swoje
możliwości
OD 1 PAŹDZIERNIKA 2023 ROKU REALIZUJEMY PROJEKT:
międzynarodowy projekt edukacyjny Erasmus+ pt. “ Positive Discipline in European Schools” (PD-SCH-EU), nr umowy finansowej: 2023-1-HU01-KA220-SCH-000156486
Grupę partnerską projektu stanowią:
- Szignum Kéttannyelvű Egyházi Általános Iskola – Węgry (kooedynanator projektu),
- Salesianos do Porto – Colégio – Portugalia,
- 107 Primary school „Khan Krum” – Bułgaria,
- OGEC JEANNE D ARC ROYE – Francja,
- OOU „Kuzman Josifoski-Pitu” – Republika Macedonii Północnej,
- Szkoła Podstawowa nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku.
Celem projektu jest:
1. Zmiana mentalności w radzeniu sobie z problemami dyscyplinarnymi w szkołach i rodzinach.
Chcielibyśmy budować relacje w klasach w duchu Pozytywnej Dyscypliny, poprzez wzmacnianie więzi oraz przynależności, a także naukę umiejętności życiowych.
2.Rozwijanie kompetencji osobistych, społecznych i umiejętności uczenia się uczniów (PSLL).
Chcielibyśmy, aby dzięki wdrożeniu zasad i narzędzi Pozytywnej Dyscypliny uczniowie wzmocnili swoje kompetencje w zakresie współpracy, pomocy i zrozumieniu drugiego człowieka.
W ramach działań projektowych planowane są szkolenia rady pedagogicznej, dzieci i młodzieży naszej szkoły oraz chętnych rodziców, którzy chcieliby poznać i wdrożyć elementy pozytywnej dyscypliny w codziennej pracy z dziećmi, aby świadomie pomagać dzieciom rozwijać zdrową samoświadomość, niezależność, poczucie odpowiedzialności i umiejętności rozwiązywania problemów. Zaplanowane są
Spotkania projektowe:
1. Bułgaria – Szkolenie nauczycieli (liderów) – kwiecień 2024.
2. Francja – Mobilność uczniów + szkolenie 2 nauczycieli – październik 2024.
3. Republika Macedonii Północnej – Mobilność uczniów + szkolenie 2 nauczycieli – marzec 2025.
4. Portugalia – Mobilność uczniów + szkolenie nauczycieli – maj 2025.
Jakie działania zamierzamy wdrożyć?
- Szkolenie i coaching w zakresie pozytywnej dyscypliny dla nauczycieli oraz liderów szkół partnerskich,
- Szkolenie i mentoring nauczycieli i rodziców w zakresie Pozytywnej Dyscypliny – stworzenie wspólnego podejścia szkół i rodziców do wychowywania dzieci.
- Pilotażowe programy nauczania (PSLL) z elementami Pozytywnej dyscypliny będą tworzone, testowane i wdrażane.
- Mobilność uczniów: wymiana dobrych praktyk, eksperymentalne warsztaty na temat rozwoju kompetencji PSLL – Badania edukacyjne nad skutecznością Pozytywnej Dyscypliny – Ewaluacja projektu.
Rezultaty projektu:
- Kadra kierownicza szkół zostanie przeszkolona, w jaki sposób lider może wzmocnić pozycję ludzi w miejscu pracy.
- Nauczyciele i rodzice zdobędą umiejętności w zakresie Pozytywnej Dyscypliny;
- Programy nauczania z elementami Pozytywnej Dyscypliny,
- Rozwój kompetencji uczniów w zakresie PSLL poprzez zajęcia edukacyjne i mobilność
- Raport z ewaluacji wpływu badań edukacyjnych
- Europejska Konferencja Pozytywnej Dyscypliny na zakończenie realizacji projektu
- Strona internetowa „Pozytywnej Dyscypliny w Europie”: Sieć szkół i rodziców stosujących Pozytywną Dyscyplinę.
Konkurs na zaprojektowanie logo projektu: „Positive Discipline in European Schools”.
Regulamin konkurs dla uczniów naszej Szkoły:
- Zaprojektuj logo projektu Erasmus + pt.: „Positive Discipline in European Schools”.
- Logo musi być wykonane w wersji czarnej i kolorowej w formacie (pdf, jpeg lub tiff). Praca nie może naruszać praw autorskich innych osób.
- Logo będzie miało zastosowanie dla celów promocyjnych projektu oraz będzie umieszczane na materiałach promocyjnych i informacyjnych.
- Projekt logo należy wysłać na adres: agnieszka.kazberuk@sp50.bialystok.pl do 13 października 2023 r.
- Każdy z uczestników konkursu zobowiązuje się do wykonania pracy samodzielnie i potwierdzi oryginalność swojego pomysłu przesyłając informację w wiadomości: Potwierdzam oryginalność mojego pomysłu.
- Wyłonione w drodze konkursu logo staje się własnością Organizatora, który może je w dowolny sposób wykorzystywać dla celów promocyjnych projektu.
- W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Dnia 18 października 2023 r. odbyła się międzynarodowa konferencja inaugurująco-szkoleniowa w formie online, w której uczestniczyli rodzice, nauczyciele naszej szkoły oraz szkół partnerskich.
W dniach 14-15.11.2023 r. odbyła się wizyta szkoleniowa dyrektorów i nauczycieli szkół partnerskich w naszej szkole.
Pierwsze spotkanie robocze projektu Erasmus+ „Positive Discipline in European Schools” za nami. W dwudniowym szkoleniu tajniki pozytywnej dyscypliny zgłębiali dyrektorzy i koordynatorzy projektu z Portugalii, Bułgarii, Francji, Macedonii Połnocnej, Węgier i Polski. Jesteśmy gotowi na kolejne działania projektowe. Przed nami szkolenia nauczycieli i rodziców, następnie uczniowie wezmą udział w międzynarodowym spotkaniu w Portugalii.
W listopadzie i grudniu 2023 r. 30 nauczycieli naszej szkoły zapoznawało się z treścią książki „Pozytywna dyscyplina”.
Autorstwa pani Jane Nelsen. Odbywały się również spotkania podczas, których nauczyciele dzielili się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami w zakresie narzędzi, zasad Pozytywnej Dyscypliny.
Szkoleniu online z Pozytywnego Rodzicielstwa w j. angielskim – styczeń 2024r. – zapisy
training
UWAGA RODZICE
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu online z Pozytywnego Rodzicielstwa w j. angielskim, które odbędzie się w styczniu 2024 r. Szkolenie kończyć się będzie międzynarodowym certyfikatem.
więcej informacji kliknij w obrazek
informacje dotyczące szkolenia
Językiem roboczym projektu jest język angielski, wymagany jest poziom B2, aby móc aktywnie uczestniczyć w zajęciach i korzystać z dostarczonych materiałów pomocniczych.
Rodzice z krajów partnerskich łączyć się będą za pomocą aplikacji Zoom.
Zapisy: sp50@um.bialystok.pl
HARmonogram spotkań:
W styczniu 2024 r. rozpoczął się cykl szkoleń nauczycieli i rodziców liderów Pozytywnej Dyscypliny w szkołach partnerskich.
W międzynarodowych zespołach chłoniemy wiedzę i praktyczne wskazówki.
15-18.04.2024r.
training
visit
W dniach 15-18.04.2024 r. odbyła się druga wizyta szkoleniowa liderów szkół partnerskich w Bułgarii!
Tym razem spotkanie robocze projektu Erasmus+ „Positive Discipline in European Schools” odbyło się u naszych partnerów w Bułgarii.
W trakcie wizyty zdobyliśmy wiedzę i umiejętności z zakresu Pozytywnej Dyscypliny, która skupia się na zastosowaniu metod i technik opartych na zrozumieniu, empatii i współpracy.
Podczas pobytu w szkole 107 Primary school „Khan Krum” mieliśmy okazję, aby zwiedzić korytarze szkoły oraz poszczególne sale lekcyjne. Uczestniczyliśmy w lekcji pokazowej przygotowanej przez trenerów.
W trakcie wizyty odbyły się również warsztaty w zakresie programu nauczania (PSLL) z elementami Pozytywnej Dyscypliny. Zostały omówione dotychczasowe działania oraz zaplanowano kalendarz zadań na najbliższe miesiące.
Oprócz tego, była to świetna okazja do poznania kultury Bułgarii.
Był to czas niezwykle intensywny i pracowity dla nauczycieli z naszej szkoły.
Fotorelacja z wyjazdu
Teachers Helping Teachers
W ramach projektu „Pozytywna Dyscyplina w szkołach europejskich” realizujemy kluczowe działania, które mają na celu wsparcie nauczycieli w procesie kształtowania pozytywnych zachowań u dzieci i młodzieży. Zeszłoroczna inicjatywa, polegająca na utworzeniu grupy „Teachers Helping Teachers”, okazała się niezwykle wartościowa. Grupa ta ma na celu wspieranie nauczycieli naszej szkoły w radzeniu sobie z wyzwaniami, jakie napotykają w codziennej pracy. Z tego względu, również w tym roku kontynuujemy spotkania w ramach tej grupy.
Zajęcia prowadzą przeszkolone nauczycielki, Agnieszka Kazberuk i Emilia Fadejew, które specjalizują się w metodach Pozytywnej Dyscypliny. Ta pedagogiczna koncepcja, oparta na wzajemnym szacunku, budowaniu więzi oraz długoterminowym kształtowaniu odpowiedzialności i samodyscypliny, stanowi fundament naszych działań. Podczas spotkań, uczestnicy omawiają różnorodne strategie dotyczące zachowań dzieci, analizują reakcje nauczycieli i pedagogów na dane sytuacje, a także odgrywają scenki, które umożliwiają praktyczne ćwiczenie nowych umiejętności. Kluczowym elementem każdego spotkania jest podejmowanie działań wspierających i wzmacniających reakcje nauczycieli, co przyczynia się do bardziej efektywnego i harmonijnego zarządzania klasą. Ważnym aspektem projektu jest również zaangażowanie rodziców. Spotkania dla rodziców, prowadzone przez rodziców – certyfikowanych trenerów panią Annę Piotrowską oraz pana Grzegorza Pawłowskiego skupiają się na omawianiu strategii dotyczących relacji dziecko-rodzic, zgodnych z zasadami Pozytywnej Dyscypliny. Celem tych spotkań jest wyposażenie rodziców w narzędzia, które pomogą im w budowaniu pozytywnych i wspierających relacji z dziećmi, opartych na zrozumieniu, współpracy i wzajemnym szacunku.
Dzięki tym działaniom, zarówno nauczyciele, jak i rodzice, rozwijają swoje umiejętności
w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wprowadzenie zasad Pozytywnej Dyscypliny w naszej szkole przyczynia się do tworzenia bardziej wspierającego i zrównoważonego środowiska edukacyjnego, w którym dzieci mogą rozwijać się w atmosferze zrozumienia, bezpieczeństwa i szacunku.
Zapraszam w imieniu rodziców/trenerów prowadzących.