SP50

LABORATORIA
PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria

PRZYSZŁOŚCI

Pokaż swoje

możliwości

Laboratoria Przyszłości

O PROGRAMIE​

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

CEL PROGRAMU

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM  (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

strona programu

Więcej informacji

sp50

wsparcie

Nasza szkoła otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości :

301 800 PLN

 

Kwota wydatkowana w 2021: 47 747,53 PLN
Kwota wydatkowana w 2022: 254 052,47 PLN

sP50

PRZYSZŁOŚĆ

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

nowe wyposażenie

nowoczesna szkoła

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

ZAKUPILIŚMY:

CYFROWE

KAMERY

Kamery przenośne cyfrowe wraz z akcesoriami, aparaty fotograficzne z akcesoriami, statywy z akcesoriami, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, Gimbale, blendę fotograficzną, mikrofony dynamiczne z akcesoriami, oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia materiałów video, Greenscreen, konsolę dźwięku z akcesoriami, dyktafony, słuchawki studyjne, panele akustyczne do pracowni audio – wideo.  Odbyło się również szkolenie z montażu i nagrywania filmów dla nauczycieli.

FUNKCJONALNE

MIKROKONTROLERY

Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, stację lutowniczą, STREAM PAKIET  – roboty/klocki, mikroskopy wraz z akcesoriami, wizualizer kompatybilny z mikroskopem, teleskop z akcesoriami, Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie.

Profesjonalne

DRUKARKI

Zestaw 2 drukarek 3D z 5 letnią gwarancją wraz z biblioteką modeli 3D,  komplety filamentów w różnych kolorach,  2 laptopy Acer Extensa 15 15,6″ do obsługi drukarek, skaner 3D Shining oraz długopisy 3D Banach. odbyło się również szkolenie stacjonarne dla nauczyciela z obsługi drukarki:)

PRACOWNIA

WARSZTAT

Stoły warsztatowe  z taboretami obrotowymi do pracowni technicznej, pojemniki warsztatowe i szafy na narzędzia,  skrzynki narzędziowe z wyposażeniem dla każdego ucznia, deski do prasowania i żelazka, maszynę do szycia wraz z akcesoriami:)

MINI

KUCHNIA

Stoły roboczokuchenne z płytami elektrycznymi, zestaw mebli kuchennych wraz z drobnym sprzętem AGD (zestawy garnków z pokrywkami i patelnie, chochle, noże, ubijaczki, deski do krojenia i stolnice, blendery, 2 roboty kuchenne), lodówkę, kuchenkę elektryczną z piekarnikiem elektrycznym, zastawę stołową  na 30 osób, a to wszystko do pracowni kulinarnej.

PRACOWNIA

ARTYSTYCZNA

Stoliki narożne wraz z krzesłami obrotowymi do pracowni artystycznej, suszarkę plastyczną, stojaki na farby, farby plakatowe, zestawy pędzli do malowania, profesjonalne nożyczki uniwersalne.

Instrukcje BHP oraz inne instrukcje i plansze przedmiotowe do pracowni.

Zakupiony sprzęt w ramach programu oraz jego wykorzystanie:

       Od pierwszych dni września 2022 r. zakupiony sprzęt z radością wykorzystujemy na zajęciach szkolnych, zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych. Praktycznie na każdej lekcji techniki i plastyki wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach programu. Olbrzymie wrażenie zrobiła na nas rewelacyjna drukarka 3D i przedmioty, które jest ona w stanie wydrukować. Za pomocą kamer i aparatów fotograficznych utrwalamy ciekawsze chwile z życia szkoły, np. wycieczki, spotkania klasowe, czy apele. Podczas zajęć techniki majsterkujemy, używając nowych narzędzi, a na spotkania klasowe i imprezy okolicznościowe, dzięki pomocom z Laboratoriów Przyszłości sami przygotowujemy smaczne wypieki i różnorodne potrawy. Na zajęciach z informatyki nauczyliśmy się składać i obsługiwać roboty, które sterowane przez nas poruszają się po szkole i wykonują zaprogramowane zalecenia. Otrzymane wyposażenie wykorzystywane jest więc prawie na każdych zajęciach edukacyjnych i pozalekcyjnych w szkole. 

     Pomoce dydaktyczne pochodzące z programu Laboratoria Przyszłości spowodowały, iż przekazywanie szerokiej wiedzy i licznych umiejętności stało się ciekawsze, przyjemniejsze i bardziej skuteczne, co z pewnością ułatwi uczniom wejście w dorosły, ciągle zmieniający się świat.  

Sprzęt fotograficzny podczas uroczystości szkolnych - 2023-06-01 

W miesiącu listopadzie przygotowywaliśmy się do obchodów Święta Odzyskania Niepodległości i z tej okazji wykorzystany został sprzęt fotograficzny: Lampa fotograficzna do doświetlenia, kamera zamontowana na statywie (stend), gimbal pomocny przy robieniu zdjęć oraz kręceniu filmu. Sprzęt pozwolił na udokumentowanie tego wydarzenia. Kolejne wydarzenia to Wigilie klasowe, Jasełka, Apel z Okazji 3 Maja, Festiwal Integracyjny w kwietniu czy też Konkurs Miejski „Sing a Song”.  W czerwcu obchodziliśmy Święto Szkoły i wizytę zagranicznych gości w ramach realizowanego projektu Erasmus+ „MyHerit Project”. W trakcie wizyty za pomocą sprzętu audiowizualnego nagraliśmy piosenkę i teledysk do piosenki projektowej. Nasi partnerzy z Turcji, Francji i Rumunii zapoznali się również z założeniami programu „Laboratoria Przyszłości”, wykorzystując na co dzień sprzęt audio-wideo zakupiony w ramach programu. Część dań na wieczór kultury polskiej została przygotowanych w pracowni kulinarnej.

Pistolety do kleju na gorąco - 2022-12-17

Na warsztatach florystycznych wykorzystywaliśmy sprzęt pomocny w tworzeniu stroików bożonarodzeniowych. Łączyliśmy różnego rodzaju materiały za pomocą bezprzewodowego pistoletu do klejenia na gorąco. 

Sesja zdjęciowa podczas wizyty gości z Grecji - 2022-11-14

Podczas wizyty gości z Grecji w ramach wizyty studyjnej przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Grecji zorganizowanej przy współpracy z Fundacją Regionalne Centrum Kompetencji w Białymstoku, zaprezentowaliśmy zmodernizowane pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. Nasi goście poznali założenia programu „Laboratoria przyszłości”, zapoznali się z polskim systemem edukacji elementarnej oraz specyfiką pracy naszej szkoły. W trakcie wizyty młodzież wykorzystywała sprzęt fotograficzny do opracowania dokumentacji fotograficznej tego wydarzenia. Uczniowie klasy 8 wykonali zdjęcia naszym gościom i chętnym uczniom. Można było również zrobić zdjęcie na greenscreenie, a następnie przenieść się w dowolne, wymyślone przez siebie miejsce dokonując obróbki.

Sprzęty zakupione w ramach programu Laboratoria przyszłości, użyte podczas sesji zdjęciowej:

  1. statywy,
  2. aparaty,
  3. gimbal,
  4. zestaw lamp oświetleniowych,
  5. grennscreen.

Wizyta gości z Macedonii - 2022-05-18

W dniu 18 maja 2022 r. gościliśmy w naszej szkole Regionalną Dyrekcję  Wydziału Edukacji Macedonii Zachodniej  (Regional Directorate of Education of Western Macedonia ). W trakcie wizyty pan Theodoros Mardiris – dyrektor regionalny ds. edukacji w Macedonii Zachodniej oraz pani Evangelia Triantafyllou – Promotor Programów Europejskich w Regionalnej Dyrekcji Edukacji Macedonii Zachodniej poznali Polski system edukacji, specyfikę naszej szkoły oraz założenia programu „Laboratoria Przyszłości” (część sprzętu zakupionego w ramach programu został dostarczony do szkoły).  Nasi uczniowie nie mogą doczekać się montażu pracowni kulinarnej😊

Wizyta studyjna została zorganizowana przy współpracy z Fundacją Regionalne Centrum Kompetencji w Białymstoku.