Wiedza o społeczeństwie w projektach

Uczniowie klasy VIII C i VIII D wzięli udział w trzech projektach.

Pierwszy projekt dotyczył organizacji pozarządowych, który miał na celu wskazać młodym ludziom, jak ważne jest wspieranie i pomoc innych ludzi. Podczas wykonywania projektu, uczniowie zapoznali się z przyczynami łamania praw człowieka, funkcją Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka. Dowiedzieliśmy się również jakie sprawy możemy skierować do tych instytucji oraz jakie organizacje chronią nasze prawa. Na zakończenie projektu, uczniowie wykonali plakaty, ukazujące organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw człowieka.

Drugi projekt – wybory w szkolnej rzeczywistości. Projekt opierał się na zapoznaniu uczniów z funkcjami państwa oraz na działaniu demokracji. Obie klasy, stworzyły klasowe państwo:

– VIIIC – państwo Ośmiornica

– VIIID – państwo Kałamarnica

Z pośród całej społeczności klasowej, uczniowie mieli za zadanie wybrać osoby, które kandydowały do Sejmu lub Senatu swojego państwa. Uczniowie przygotowywali programy oraz hasła wyborcze, a także starali się zdobyć jak najwyższą ilość głosów w wyborach. Kandydaci stanęli na wysokości zadania!

Kolejnym projektem, który miał przygotować młodzież do życia poza murami naszej szkoły, był projekt „Urzędy i dokumenty – gdzie to zanieść?”. Zadaniem projektu było zapoznanie uczniów z urzędami państwowymi, które można „spotkać” na swojej drodze ku dorosłości, a także dokumentami, z którymi społeczność ma na co dzień problem, wypełniając je. Zanim uczniowie zaczęli wypełniać tabelki i inne wolne rubryki, musieli się zapoznać z różnymi formami danych dokumentów. Dodatkowo, dowiedzieli się, że dzięki stronie gov.pl, które posiadają urzędy a także inne instytucje państwowe, nie trzeba stać w kolejkach do danego urzędu , aby wypełnić wskazany druk.

Wspólnie wybraliśmy trzy dokumenty, które mogą być bardzo przydatne naszej młodzieży szkolnej w przyszłości: wniosek o wydanie dowodu osobistego, wniosek o wydanie paszportu i wniosek o wydanie prawa jazdy.

Uczniowie starannie zapoznali się z powyższymi dokumentami, przeczytali dokładnie instrukcję oraz wspólnie z panią Katarzyną Szarkowską, wypełniali go, w międzyczasie robiąc przerwy na wytłumaczenie niejasności.

Ostatnim dokumentem, na prośbę zainteresowanych uczniów, który wypełniali uczniowie już samodzielnie, był Wniosek o założenie działalności. Uczniowie klas VIII z dumą mogli powiedzieć, że ten rodzaj dokumentu był najbardziej interesujący, gdyż każda osoba mogła zamienić się z prezesa poważnej firmy.

Wszystkie te projekty przedstawiają, że nasza szkolna młodzież jest bardzo chłonna wiedzy.