Wyjazd zwycięzców VI Ogólnopolskiego Konkursu o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej do Budapesztu

BUDAPESZT

2023

Budapeszt 10-14 lipca 2023r.

Nagrodą dla tegorocznych zwycięzców VI Ogólnopolskiego Konkursu o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem „Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej”, wśród których znalazły się Uczennice naszej szkoły (Natalia Maciejczuk (klasa VIIc) oraz Małgorzata Karczewska i Laura Sobiecka (obie z klasy VIIIe) wraz z nauczycielem historii – p. Marzeną Joka  była czterodniowa wycieczka, której cel, Budapeszt, był naprawdę wyjątkowy. Miejsce urodzenia Świętej Królowej Jadwigi, stolica Węgier, kraju, którego dzieje nierozerwalnie splatają się z dziejami Polski, a przede wszystkim miasto żyjące swoim własnym życiem, łączącym starsze i nowe wydarzenia, które trwale zostawiły swój ślad na kartach jego historii. Te właśnie ślady, w postaci zabytków i opowieści, mieli niepowtarzalną okazję poznać laureaci Konkursu. Nasze Uczennice zwiedziły między innymi neogotycki budynek węgierskiego Parlamentu, Zamek Królewski w Budapeszcie z jego długą, niesamowitą historią i zachwycającą Bazylikę Świętego Stefana. Poznały dobrze panoramę węgierskiej stolicy ze szczytu Góry Gellerta, podczas spacerów po Moście Franciszka Józefa oraz nocnego rejsu po Dunaju. Wycieczka była doskonałym zwieńczeniem trudów włożonych w przygotowania do Konkursu, stanowiła także ogromnie ciekawą lekcję historii, która na zawsze pozostanie w pamięci jej uczestników. 

Podziękowania

Za te wszystkie niezapomniane wrażenia należą się serdeczne  podziękowania Organizatorom Konkursu. Na ponowne, ogromne gratulacje odniesionego sukcesu zasługują również nasze Uczennice : Natalia Anna Maciejczuk, Małgorzata Karczewska oraz Laura Sobiecka  wraz z ich opiekunką naukową p. Marzeną Joka.

Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Ewy Marii Chociej za wsparcie, wyrozumiałość i życzliwość w drodze do sukcesu. Za ciepłe słowa i ogromne zaufanie, jakie pokładała w Nas i Nasz trud. 

Fotorelacja z wyjazdu