Tydzień Literatury Szwedzkiej

W dniach 6.03. – 10.03.2023 r. w bibliotece szkolnej obył się Tydzień Literatury Szwedzkiej. W jego trakcie odbyły się dwa konkursy: z wykorzystaniem kodów QR dla kl. IV-VIII pt. ,,Kody z Zakamarkami” oraz plastyczny dla klas I-III pt.: „Nie tylko Astrid Lindgren”. Wystawę pokonkursową można było obejrzeć w wypożyczalni. Każdy z odwiedzających bibliotekę mógł skorzystać z przygotowanego stołu szwedzkiego z literaturą.  Chętne klasy wraz z wychowawcami uczestniczyły w zajęciach pt. ,,I cóż, że ze Szwecji”, które obywały się w dniach 6.03.-7.03.23r., natomiast w dwóch kolejnych dniach odbył  się Międzynarodowy Maraton Czytelniczy pod hasłem „W Dolinie Muminków”, podczas którego były czytane fragmenty książki Tove Jansson pt. „Kometa nad doliną Muminków”. Było to prawdziwie międzynarodowe wydarzenie, gdyż historie fińsko – szwedzkich Muminków uczniowie czytali po polsku i ukraińsku. Ostatniego dnia  rozlosowaliśmy nagrody w konkursie ,,Kody z Zakamarkami”, a we współpracy z Samorządem Szkolnym piątek ogłosiliśmy Dniem Postaci z Literatury Szwedzkiej. Na korytarzach naszej szkoły można było spotkać Pipi Lansztrung, Muminki, Włóczykija, Małą Mi a nawet straszną Bukę. 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia: nauczycielom, uczniom oraz rodzicom. Szczególne podziękowania kieruję do Ambasady Finlandii i Szwecji w Polsce oraz Wydawnictw Zakamarki i Media Rodzina. 

 

Koordynator projektu

Katarzyna Korsak