Ogólnopolska Akcja ” Zapalmy Światełko Wolności”

 

Prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolska akcja „Zapal Światło Wolności” ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. Kampania nawiązuje do gestu umieszczania w oknach zniczy, za pomocą którego na początku lat osiemdziesiątych Polacy wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL i solidarność z tysiącami internowanych oraz ich rodzinami. 41 lat temu symboliczne światełko pojawiło się również w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W ten sposób solidarność z rodakami cierpiącymi w kraju wyraził papież Jan Paweł II. Pamięć ofiar reżimu komunistycznego w czasie stanu wojennego – zastrzelonych przez milicję, śmiertelnie pobitych na komisariatach, pomordowanych przez tajną policję polityczną, a także zmarłych z powodu braku opieki medycznej – możemy uczcić zapalając świecę.

Serdecznie zachęcamy uczniów klas 7 i 8 SP nr 50 w Białymstoku do włączenia się w akcję, poprzez zapalenia światełka ( np. zniczy, czy świecy) w dniu 13 grudnia 2022r. (wtorek) o godzinie 19.30. Następnie proszę zrobić zdjęcie i przesłać na Outlooka na adres poczty : marzena.joka@sp50.bialystok.pl w nieprzekraczalnym terminie do 16 grudnia 2022r. (piątek). Z przesłanych zdjęć stworzymy kolaż pamięci i zamieścimy na naszej stronie szkoły.

                                                                                                                                                                                                                            Szkolny koordynator akcji

                                                                                                                                                                                                                                                Marzena Joka