Narodowe Święto Niepodległości

„Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.”  

                                                                                   L. Wiszniewski

 

W naszej szkole jak co roku uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości klasy IV – VIII uczciły, uczestnicząc w uroczystym apelu, który odbył się 10.11. Apel obejmował montaż słowno – muzyczny.

Uczennice klasy 8 a prowadzące apel – Maria Pietraszko i Nikola Mieleszko – przypomniały dzieje narodu polskiego w okresie zaborów wypełnione wieloma zrywami patriotycznymi oraz codzienną walką o wyzwolenie, aż do dnia, gdy po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość.

Wszystkie klasy włączyły się aktywnie w obchody tego Święta poprzez śpiewanie wcześniej przygotowanych pieśni patriotycznych, takich jak: „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Piechota”. Rolę wiodącą w uczniowskim chórze odgrywała klasa 4 f. Nad oprawą muzyczną czuwali uczniowie klasy 8 a – Maksymilian Roszkowski i Konrad Chardziejko.

            Uroczystość ta była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat historii Polski oraz pouczającą lekcją patriotyzmu. Pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich
w podniosły nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

W tym dniu galowe stroje uczniów zdobiły biało – czerwone kotyliony.

Apel przygotowali opiekunowie grup wiekowych: p. Urszula Karpowicz, p. Aneta Niemotko, p. Katarzyna Tomkiel, p. Irena Sołowiej, p. Katarzyna Cybulko.
Dekoracją zajęła się p. Alicja Drewicka.

                                                                                                                Tekst: Katarzyna Cybulko