Projekt – tradycyjny sad

„TRADYCYJNY SAD to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska
z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

Taki mini sad  został  założony przy naszej  szkole, przez zespół uczniów z klasy 5b pod kierunkiem pani Agnieszki Petelskiej. Przeszliśmy pozytywnie I etap projektu, zdobywając wiedzę na temat drzew owocowych  i sadownictwa. Mieliśmy szereg zadań do wykonania.  Za I etap otrzymaliśmy grant w wysokości 250 zł, za który zakupiliśmy drzewka, ziemię, paliki itp.  W II etapie  zasadziliśmy drzewka , które pielęgnujemy.   
25 czerwca wysłaliśmy  sprawozdanie z wykonanych zadań z II etapu  do  organizatorów  i czekamy na wyniki końcowe. Poznamy je dopiero we wrześniu. Prosimy trzymajcie za nas kciuki.

Dzięki temu projektowi poznaliśmy wiedzę na temat prowadzenia sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko. 

Zdobytą  wiedzą chcemy podzielić się z całą społecznością szkolną. Bardzo nam na tym zależy, aby nasza społeczność skorzystała z Poradnika , który pozyskaliśmy
w związku  z przystąpieniem do projektu. Zachęcamy do współpracy przy naszym wspólnym sadzie. To dopiero początek niesamowitej przygody z ogrodnictwem. Wszelka pomoc i porady mile widziane.     

                            „ Sadownicy z Nowego Miasta” wraz z opiekunem  A.Petelską