Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Integracja

     Każdy z nas jest inny. Obok nas są ludzie, którzy różnią się od nas. Inność wzbudza różne emocje. Integracja to idea, która stara się zmienić słowo „obok” na „wśród”.

    Szkoła Podstawowa nr 50 to szkoła gdzie wśród nas uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dlatego stworzono małoliczne klasy, gdzie dzieci objęte są opieką dwóch nauczycieli,      a w klasach starszych mogą one liczyć na pomoc nauczyciela wspomagającego. Wszyscy pracownicy szkoły otaczają nasze dzieci szczególną troską.

     Do ich dyspozycji są pedagog, psycholog, logopeda, pedagodzy specjalni, terapeuci SI, rewalidanci wad postawy. Budynek szkolny wyposażony jest w windy, podjazdy, specjalne toalety.

    Każdego roku klasy integracyjne prezentują się na Festiwalu Integracyjnym „Śpiewajmy razem, tańczmy razem” organizowanym przez naszą szkołę, a także występują na terenie miasta,  promując ideę integracji. Szczególnie wzruszam się kiedy „nasze dzieciaki”, czasem po kilku nawet latach, odwiedzają nas, opowiadają o sobie, jak im się wiedzie. To miłe. Trzymamy za was kciuki.

   Ale klasa integracyjna to również dzieci, które  nie mają orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. To BARDZO szczególni  uczniowie. Po miesiącu nauki już nie zwracają uwagi, że Krysia podczas lekcji śpiewa na dywanie, Wiesio zawsze chce coś powiedzieć, a Waldek chodzi po klasie. Pracują w wielkim skupieniu. I jednocześnie wiedzą, że spoczywa na nich obowiązek opieki np. podczas obiadu, albo kiedy trzeba zmienić salę lekcyjną. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie rosną na ludzi wrażliwych, empatycznych.

 

 

     Beata Pietruczynik

                                                                              lider zespołu do spraw integracji

 

 
Z ŻYCIA INTEGRACJI
 

Żywa lekcja historii

 

     Dnia 8 października 2018 r. klasy integracyjne 4a, 4 b i 4 c wzięły udział w ,,żywej lekcji historii” pt. ,,Niepodległa”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Bractwo Rycerskie KERIN. Uczniowie poprzez zabawę mogli poznać dzieje Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

 GALERIA

  Iwona Górska
Urszula Karpowicz
Bożena Łukaszewicz

 

Lekcja w terenie

 

     Dnia 11.10.2018r. klasa 4 c wzięła udział w praktycznej lekcji przyrody. Uczniowie pod okiem pani Ireny Sołowiej wyznaczali kierunki świata. Zajęciom w terenie towarzyszyła piękna, jesienna pogoda
i miła atmosfera. Tak  przekazana wiedza z pewnością na długo zostanie w pamięci. 
Wych. Iwona Górska
 

Grupa O ai na spektaklu Teatru Conieco

 

     W dniu 27.11.2018r grupa 0 a integracyjna obejrzała spektakl przygotowany przez Teatr Conieco pt. ,, Nie tylko o brzydkim kaczątku".

     Spektakl składał się z czterech baśni Andersena, każda była zagrana w innej technice lalkowej: 

1. ,, Brzydkie Kaczątko"- marionetki sycylijskie, 

2. ,, Dzielny ołowiany żołnierz"- marionetki, przedmioty, 

3. ,, Księżniczka na ziarnku grochu"- lalki stolikowe, 

4. ,, Świniopas"- lalki planszowe.

     Wszystkie baśnie opowiadały o miłości lub jej braku, a także o tym, że nie liczy się wygląd
i powierzchowne piękno, ale wnętrze, charakter i osobowość człowieka. Aktorzy poprzez właściwy dobór baśni, w bardzo przystępny dla dzieci sposób przypomnieli o prawdziwej hierarchii wartości,
w której odruch szczerego serca zajmuje miejsce najwyższe. 

     Młodzi widzowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili spektakl i byli zachwyceni każdą zaprezentowaną baśnią. To przedstawienie było bardzo pouczające i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. 

 GALERIA

Wychowawczynie:
Ewa Frankowska
Mirosława Pruszyńska

 

 

Oa integracyjna w Białostockim Teatrze Lalek 

     W czwartek 29.11.2018r grupa O a integracyjna wybrała się na spektakl pt. ,, Straszna Piątka". Była to bajka o zwierzętach mniej milusińskich niż króliczek, miś czy też kotek... Była to bajka
o zwierzakach, które los obdarzył mniejszym wdziękiem. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk –
z pozoru straszne, z pozoru brzydkie pokazały naszym młodym widzom, że to właśnie pozory często mylą. Dzieci obejrzały piękną opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć. 

 GALERIA

Wychowawczynie:
 Ewa Frankowska
Mirosława Pruszyńska

 

Wizyta pani dietetyk w oddziałach O ai, Ob 

     30 listopada 2018r. naszą grupę O ,,a" integracyjną i O ,,b" odwiedziła pani dietetyk- Magdalena Cienkus- Zaremba z Centrum Dietetycznego Natur House, która przeprowadziła
z dziećmi pogadankę na temat zasad racjonalnego odżywiania. Pani Magda starała się przekonać dzieci do konieczności spożywania potraw, które niestety nie zawsze są lubiane przez przedszkolaków – surówek, kasz, warzyw, owoców, mleka itp., a ograniczenia niezdrowych przekąsek tj. słodycze, chipsy, czy też fast food'y. Wyjaśniła naszym przedszkolakom dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne i jaki ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

     Teraz dzieci doskonale już wiedzą, że żeby zdrowo rosnąć, rozwijać się i być pełnym sił i energii muszą przestrzegać właściwej diety, której podstawą są produkty zbożowe, warzywa, owoce, a także orzechy.

GALERIA

 

Wychowawczynie:

Ewa Frankowska
Mirosława Pruszyńska

 

Dzień Pluszowego Misia w grupie O a integracyjnej

     Dnia 26.11.2018r dzieci z grupy Oai miały przyjemność świętowania wspólnie z rówieśnikami
z grupy Ob oraz młodszymi koleżankami i kolegami z grupy 5-ciolatków Dnia Pluszowego Misia.

Wychowawczyni młodszej grupy, Pani Beatka serdecznie powitała zebrane dzieci i krótko przedstawiła im opowieść o historii święta. Następnie wszystkie dzieci zaprezentowały
i przedstawiły swoje misie, a poszczególne grupy wyrecytowały wiersz oraz zaśpiewały piosenkę na cześć głównego bohatera dnia. Obchodom Święta Misia towarzyszyły liczne konkursy i radosne tańce
z przytulankami.

Na koniec, miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Miś mój przyjaciel"- wychowawczynie grup wręczyły dzieciom biorącym udział w konkursie dyplomy oraz drobne upominki. Serdecznie gratulujemy dzieciom, których prace zostały wyróżnione, natomiast na szczególne brawa zasłużyły nagrodzone prace m.in. dzieci z naszej grupy: Zuzi Perkowskiej, Adama Klimowicza, Adama Kucejko, Małgosi Jarmocik, Oliwii Makarewicz i Pawła Łopieńskiego.

     W wyśmienitych nastrojach każda grupa wróciła do swoich sal aby skosztować małego poczęstunku przygotowanego specjalnie z okazji Święta Pluszowego Misia. To był bardzo radosny, miły i udany dzień :)

 

Wychowawczynie:

Ewa Frankowska,
Mirosława Pruszyńska.

 

 

Dnia 07.02.2019r w oddziale przedszkolnym Oa integracyjnym zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

     Dzieci zaprezentowały zaproszonym gościom krótką część artystyczną przygotowaną pod okiem
p. Ewy i p. Miry - recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.  Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich ,,skarbów”.  Na koniec uroczystości dzieci wręczyły babciom kwiaty wykonane techniką origami przez p. Jolantę Lul oraz dziadkom własnoręcznie wykonane zakładki do książki.  Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. 

     To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania
i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

GALERIA

Wychowawczynie:

Ewa Frankowska,
Mirosława Pruszyńska.