Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Strona główna

Warsztaty ekologiczne w klasie IIe i IIb

29-11-2019
     Klasy IIe oraz IIb w ramach warsztatów pod hasłem: „Postaw na rozwój zrównoważony” prowadzonych z ramienia Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła w dniach 11.10.2019 r.
i 18.10.2019 r. brały udział w zajęciach mających na celu uświadomienie znaczenia wody w życiu codziennym, ukazanie problemów z dostępem do wody pitnej na przykładzie Ghany oraz motywowanie do jej oszczędzania.
     Pierwsze zajęcia odbywały się w formie warsztatowej. Na wstępie zadaniem uczniów było wyszukanie w wykreślance wyrazów związanych z wodą i odczytanie hasła „Ziemia – niebieska planeta”. Pracując z globusem dzieci starały się wyjaśnić znaczenie tego określenia. Przy czynnym udziale uczniów zostało przeprowadzone doświadczenie, które pokazało, jakie są na Ziemi zasoby wody słonej i słodkiej. Dzieci z dużym zainteresowaniem odmierzały płyn i przelewały do różnych naczyń. To była doskonała okazja do uświadomienia sobie, ile litrów wody zużywamy każdego dnia przy codziennych czynnościach. Mając na uwadze potrzebę oszczędnego gospodarowania zasobami tego niezbędnego płynu, stworzyliśmy na ten temat mini kodeks w postaci plakatu.
     Kolejne zajęcia miały na celu ukazanie problemu z dostępem do wody pitnej na świecie na przykładzie Ghany. Piękna, momentami wzruszająca opowieść o losach dziewczynki z afrykańskiego kraju przedstawiona w postaci teatru kamishibai wzbudziła zachwyt widowni. Uczniowie z niezwykłą uwagą śledząc przygody swojej rówieśniczki zrozumieli, że dla ludzi mieszkających w innych częściach świata woda stanowi skarb.
     Były to niecodzienne lekcje oszczędzania wody dające dużą świadomość tego, że powinniśmy dbać o to, co płynie z naszych kranów.
                                                                                
  Tekst: Marzanna Piotrowska
                                                                                              Agnieszka Garstka
                                                                                              Jolanta Żukowska