Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Strona główna

Kilka słów o PRÓCHNICY

25-09-2015

     Choroba próchnicowa zębów uznana jest za chorobę społeczną. W Polsce choruje na nią ponad 90% dzieci. Próchnica zgodnie z definicją WHO jest procesem patologicznym, umiejscowionym, pochodzenia zewnątrzustrojowego, który prowadzi do odwapnienia i proteolitycznego rozpadu tkanek twardych zęba. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za jej rozwój są bakterie próchnicotwórcze, które rozkładają cukry obecne w produktach spożywczych, produkując kwasy niszczące szkliwo. Nieleczona próchnica jest przyczyną dolegliwości bólowych, nieodwracalnych chorób miazgi, tkanek okołowierzchołkowych, utraty zębów czego konsekwencją są np. wady zgryzu. Wszystko to wymaga długiego i kosztownego leczenia zachowawczego, chirurgicznego, protetycznego i ortodontycznego. Nieleczona próchnica jest punktem wyjścia dla powstania groźnych dla życia chorób odogniskowych, między innymi: serca, stawów, oczu i nerek. Na podstawie analizy doświadczeń WHO uznała, że najkorzystniejszym środowiskiem promocji zdrowia jest szkoła, gdzie realizacja programów edukacji zapewni szeroki krąg zainteresowania. 

CELEM WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁĄ jest:

  1. Edukacja dzieci w zakresie utrzymania odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej poprzez wpojenie nawyku szczotkowania zębów pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie, korzystania z preparatów do płukania jamy ustnej z fluorem oraz oczyszczania powierzchni stycznych zębów za pomocą nici dentystycznej.
  2. Analiza diety: ograniczenie spożywania słodzonych/gazowanych napojów, słodkich bułek, ciastek, chipsów.
  3. Nauka współodpowiedzialności za stan swojego zdrowia, przyzwyczajanie dzieci do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym (profilaktycznie, co 6 miesięcy, a w grupie podwyższonego ryzyka co 3 miesiące.), gdzie dzięki częstym kontrolom oraz wykorzystaniu preparatów fluorowych, lakierów i laków można zmniejszania zachorowalności na próchnicę .
  4. Za zgodą rodziców: przeprowadzenie pełnego badania jamy ustnej, wykonanie dostępnych bezpłatnie w ramach NFZ profilaktycznych świadczeń : lakowanie zębów ótych, oczyszczenie i lakierowanie zębów stałych, lapisowanie zębów mlecznych oraz niektórych bezpłatnych procedur leczniczych, udzielenie pierwszej pomocy w przypadku urazów zębów, możliwość uzyskania świadczeń ponadstandardowych.

     W ramach współpracy mogą odbyć się dwie lub trzy wizyty w gabinecie stomatologicznym w odstępach (3-4 miesięcy) obejmujące:

     -badanie stomatologiczne, ocenę stanu uzębienia (obecność ubytków próchnicowych, wad zgryzu), przygotowanie informacji pisemnej dla rodziców.

     -usuniecie płytki bakteryjnej, pokrywanie lakierem fluorowym zębów.

     -naukę szczotkowania zębów, informacje na temat odpowiedniej diety.

     -naukę szczotkowania

     Do Gabinetu Uśmiechu © zapraszamy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które z różnych względów nie korzystają z leczenia w gabinetach stomatologicznych (brak czasu rodziców, brak gabinetu w najbliższym otoczeniu)

        W Poradni przyjmują:

-lek.dent Magdalena Awruk specjalista protetyki stomatologicznej -lek. dent Joanna Ejsymont specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją -lek.dent Anna Wilczyńska specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją -lek.dent Sylwia Falkowska w trakcie specjalizacji stomatologii dziecięcej -lek.dent Anna Biegańska

-Anna Litwiejko dyplomowana higienistka stomatologiczna.

 

 

Więcej informacji pod nr telefonu 796-697-447

Gabinet Uśmiechu-Stomatologia Rodzinna S.C.

Ul. Transportowa 12 lok. U7 15-399 Białystok

Więcej informacji o nas na stronie http://dentystabialystok.com.pl/wordpress/