Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Strona główna

„Międzypokoleniowe spotkania”

03-09-2019
     W roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi
w Białymstoku realizowany był projekt „Międzypokoleniowe spotkania”.  Został on opracowany
w ramach konkursu Departamentu Edukacji UM w Białymstoku przez pięć uczennic klasy VIII a: Julitę B., Julitę G., Karolinę, Martynę, Izabelę oraz ich opiekunkę – panią Emilię Renatę Fadejew. Do współpracy zostało zaproszonych również pięć uczennic z klasy VI b – Ola G., Ola P., Magda, Wiktoria oraz Marlena. Projekt polegał na rganizowaniu spotkań uczniów naszej szkoły z przedszkolakami oraz osobami starszymi, mających na celu integrację różnych grup wiekowych, rozbudzanie empatii oraz  praktykowanie dobra i życzliwości.
      Rozpoczęłyśmy swoje działania od przygotowania wspólnie z grupą 5-latków z przedszkola przy Szkole Podstawowej Nr 50 jasełek dla podopiecznych Fundacji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Chorych i w Podeszłym Wieku „Nasza Rodzinka”. W związku z tym w listopadzie, grudniu oraz styczniu odwiedziłyśmy maluchy i robiłyśmy z nimi m. in. zaproszenia, dekoracje oraz laurki. 15 stycznia
2019 r.  przybyli zaproszeni goście, obejrzeli jasełka, a  przedszkolaki złożyły im życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dnia Dziadka oraz wręczyły laurki. Następnie wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy i słuchaliśmy opowieści o dawnych świątecznych zwyczajach i prezentach.
     Kolejne spotkania z przedszkolakami miały miejsce w marcu. Wówczas odbyły się zajęcia plastyczne, na których wspólnie robiliśmy kwiatki na Dzień Kobiet oraz pocztówki wielkanocne.
     Na początku kwietnia zorganizowałyśmy charytatywny kiermasz wielkanocny. Dochód ze sprzedaży pocztówek świątecznych przeznaczyłyśmy na wsparcie Fundacji „Nasza Rodzinka”.
     Pod koniec maja odwiedziłyśmy przedszkolaki z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Przygotowałyśmy im zajęcia plastyczne, wokalne oraz taneczne. Wszyscy razem świetnie się bawiliśmy! W czerwcu, w ramach VIII Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom,  przychodziłyśmy codziennie do grupy 5-latków i czytałyśmy im książki (oczywiście korzystałyśmy z zasobów naszej szkolnej biblioteki).
     Zakończyłyśmy nasz projekt wielkim, wspólnym spotkaniem integracyjnym 17 czerwca. To było niezwykle budujące doświadczenie, które pokazało, że możemy w ciekawy sposób spędzać ze sobą czas, niezależnie od wieku oraz, że warto mieć dobre serce i być otwartym na potrzeby innych ludzi.

 

GALERIA