Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Strona główna

Wizyta uczniów klasy VId w Przedszkolu Samorządowym Nr 32

31-03-2019

– Dni Otwarte Szkoły i Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

     W dniach 21 – 22 lutego uczniowie klasy VId wraz z nauczycielką języka polskiego panią Małgorzatą Ostrowską udali się z wizytą do przedszkolaków z Bajkowego Miasteczka.

Pierwszego dnia uczennice: Eliza Klim, Gabriela Kundzicz i Wiktoria Dudel czytały uczniom zerówki opowiadanie Marty Fic Trzy bałwanki. Lekturę książki dziewczynki poprzedziły zagadką dotyczącą bohaterów tekstu. Uczennice samodzielnie wykonały też stroje i rekwizyty, z których korzystały w trakcie prezentowania pouczającej opowieści o najważniejszym, najładniejszym i skromnym bałwanku. Dzieci słuchały z ogromnym zaciekawieniem. Po lekturze przyszedł czas na zabawę ruchową. Przedszkolaki tańczyły do piosenki Bałwanek. Układ choreograficzny został wymyślony przez Elizę Klim specjalnie na spotkanie z dziećmi. Spotkanie zakończyły warsztaty plastyczne. Po raz kolejny uczennice klasy VId wykazały się kreatywnością. Przygotowały płatki kosmetyczne, mazaki, kapelusze, marchewkowe noski.
Z tych wszystkich materiałów powstały piękne bałwanki.

Kolejnego dnia do Bajkowego Miasteczka udały się aż dwie grupy naszych szóstoklasistów. Patrycja Kozikowska i Wiktoria Dudel w przebraniach jednorożców zrobiły na przedszkolakach niesamowite wrażenie. Przeczytały dzieciom bajkę O Leonie i niebieskiej niezapominajce. Uczniowie zerówki byli bardzo skupieni na słuchaniu. Wiedzieli bowiem, że po lekturze będą pytania z nagrodami. Byli naprawdę uważnymi słuchaczami i poradzili sobie znakomicie, dlatego każde dziecko otrzymało puchaty i mięciutki breloczek. Następnie dziewczynki zaprosiły dzieci do wspólnego rysowania. Na początkowo zupełnie białych kartkach powstały piękne, kolorowe łąki z kwiatami, także niezapominajkami z tekstu o Leonie. Przedszkolaki bawiły się świetnie, nie chciały się z nami rozstawać. Przytulały nas i machały nam na pożegnanie.

Kolejna grupa w składzie: Magdalena Bartyś, Anna Chrabołowska, Magdalena Sarosiek, Mateusz Kluczyk i Bartosz Łopieński zaprezentowała opowiadanie zatytułowane Brat i siostra. Dzięki Teatrowi Kamishibai, a także przebraniom wiedźmy, macochy, jelonka, księcia oraz rekwizytom w niebanalny sposób opowiedzieli pięciolatkom historię, w której dobro zwycięża zło. I tym razem nie było zaskoczenia – przedszkolaki słuchały jak zaczarowane. Po krótkich warsztatach plastycznych – kolorowaniu postaci książąt i księżniczek dzieci przymierzały stroje przyniesione przez szóstoklasistów i wcielały się na chwilę w rolę bohatera baśni.

Miło wspominamy spotkanie z przedszkolakami, które po naszej wizycie stwierdziły, że już nie boją się iść do szkoły, w której są tacy sympatyczni uczniowie. Ucieszyliśmy się z tak ciepłego przyjęcia, sprawiliśmy też radość dzieciom, a przy okazji uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Oby było więcej takich okazji do kreatywnych spotkań z tekstami literackimi.

 

Małgorzata Ostrowska