Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Z życia szkoły

5 latki w Muzeum Kultury Ludowej

08-10-2018
     Dnia 5 października dzieci z grupy 5 latków wybrały się na wycieczkę do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na zajęcia warsztatowe pt: „ Mieszkać piękniej – tradycyjne zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu”, w ramach realizacji zagadnień z innowacji „Mali podróżnicy”.
     Podczas wizyty w Muzeum, przedszkolaki miały okazję zobaczyć zabytkową, drewnianą architekturę wsi podlaskiej, którą współcześnie można podziwiać  już tylko w muzeach na świeżym powietrzu. Dzieci zapoznały się między innymi,  z tradycjami dekorowania budynków mieszkalnych oraz drewnianymi detalami zdobniczymi popularnymi na podlaskiej wsi w XIX i XX wieku. Poznały warsztat wiejskiego cieśli, a w szczególności narzędzia którymi się posługiwał. Dowiedziały się, co to są okiennice, naroża, pazdury czy wiatrownice. Następnie otrzymały makietę zabytkowej chałupy do samodzielnego złożenia, do której dopasowywały elementy zdobnicze. Na koniec zajęć na uczestników czekała dodatkowa atrakcja – wspólne dekorowanie miniaturowego budynku mieszkalnego, ażurowo wyciętymi elementami.
     Piękna pogoda i wspaniała atmosfera sprawiły, że dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania
z przeszłością i z takiej formy zajęć pozaszkolnych.