Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Strona główna

Podwórko talentów NIVEA - uroczyste otwarcie.

20-02-2019
   Jak talenty uczniów mogą przełożyć się na wymierne korzyści 
i pomóc rozwijać zdolności innym (efekt kuli śniegowej)?
Otwarcie Podwórka Talentów NIVEA
„Każdy ma szansę. Trzeba tylko chcieć ją wykorzystać.
Sam dar nie wystarczy. On może w tobie drzemać i nigdy się nie obudzić,
jeśli sam nie zechcesz go obudzić.”
                                               Adam Małysz
 
            6 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski miało miejsce uroczyste otwarcie Podwórka talentów NIVEA. W tym dniu w całej szkole królowały barwy niebiesko- białe charakterystyczne dla kolorystyki firmy kosmetycznej, jak również czerwono- białe w związku z obchodzonymi mikołajkami.
         Spotkanie rozpoczęło się od słowa dyrektora szkoły Teresy Haliny Duniewskiej, która opowiedziała jak zrodził się pomysł uczestnictwa w konkursie firmy NIVEA. Wszystko zaczęło się od nakręcenia filmiku o talentach uczniów SP nr 50 i wysłaniu go na konkurs. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne, instrumentalne,  taneczne oraz sportowe. Pokazywali swoją sprawność gimnastyczną, grę na instrumentach, jazdę na łyżworolkach, wyjątkowy śpiew solowy a nawet naukowe inklinacje, tj. odkrycie żaby- albinosa. Ten filmik tak zainteresował społeczność szkolną
i lokalną, że ponad 30 tysiącami głosów zdobył trzecie miejsce w Polsce, a dzięki temu na terenie
SP nr 50 wybudowane zostało piękne Podwórko Talentów NIVEA. Pani dyrektor serdecznie podziękowała za tak aktywny udział w głosowaniu zarówno gościom, rodzicom, jak i nauczycielom oraz uczniom.
         Wstęgę otwierającą plac zabaw przecięła pani kierownik Anita Żukowska, reprezentująca Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, sekretarz Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski- pani Anna Starzak, uczeń klasy IVj- Maciej Dąbrowski oraz symbolicznie- pani dyrektor. Aktu poświęcenia dokonał ks. Mirosław Niebrzydowski- proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Karola Boromeusza oraz ks. mitrat Grzegorz Misijuk- proboszcz Parafii Prawosławnej św. Wielkomęczennika Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku. Księża proboszczowie życzyli wszystkim uczniom bezpiecznego korzystania z tego pięknego obiektu.
         Dzieci, które obecne były na podwórku, mimo niesprzyjającej aury, bardzo garnęły się do zabawy. Szybko zaczęły wypróbowywać trzy strefy aktywności, z jakich zbudowany został plac zabaw. Bawiły się zatem w strefie artystycznej, gdzie znajduje się profesjonalna scena, instrumenty perkusyjne, tuba przekazująca dźwięk. Wykorzystywały swoją aktywność fizyczną skacząc na batutach, bujając się na potężnej huśtawce, wspinając się po ściance wspinaczkowej na bocianie gniazdo.
          W strefie naukowej obserwowały nieboskłon w planetarium, obracały olbrzymim modelem Ziemi, obserwowały układ słoneczny, generowały elektryczność za pomocą mięśni swoich nóg. Tym doświadczeniom nie było końca. Z pewnością obecność św. Mikołaja oraz tanecznej Śnieżynki dodawała ich zabawie niezwykłego uroku, podkreślając, że zabawa w ruchu to najlepsza aktywność w każdym wieku.
         Następnie, w pięknie udekorowanej sali konferencyjnej odbyła się druga część uroczystości, którą zainaugurował Hymn Polski odśpiewany przez wszystkich obecnych. Po zaprezentowaniu zwycięskiego filmiku w części artystycznej wystąpili uczniowie prezentując swoje talenty w dziedzinie gimnastyki artystycznej (Emilka z kl. 2a), wokalnej (Martyna z kl.6a), tańca współczesnego (Ola z kl.6e), tańca towarzyskiego (Magda z kl. 6d i Kuba z kl. 6b). Występy zakończył duet Julii i Kasi z kl. 8d. Dziewczynki zaśpiewały znamienną piosenkę „Bo jak nie my to kto?” na podkreślenie faktu, że warto działać nie czekając aż zrobi to za nas ktoś inny. W tle występów artystycznych obejrzeć można było wystawę oryginalnych prac plastycznych uczennic (Aleksandry z kl. 7e i Patrycji z kl. 6d), posiadających wyjątkowy dar plastyczny.
         W holu szkoły można było natomiast podziwiać talent jednego z rodziców, który jako pasjonat paralotniarstwa przygotował wystawę „Sokolim okiem”. Pan Tomasz Kudaszewicz, bo właśnie o niego chodzi, jako dwukrotny mistrz świata w tej dziedzinie sportu, umieścił na zdjęciach z lotu ptaka piękny, tonący w jesiennych barwach Białystok. Młodzież usłyszała od niego jak ważna jest na drodze do sławy praca nad sobą, pasja i  bycie uczciwym człowiekiem.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie Podwórka Talentów NIVEA oraz w uroczystość jego otwarcia: przyjaciołom szkoły, rodzicom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym i uczniom. Szczególne słowa podziękowania kieruję w stronę pani Urszuli Wasiluk, wyznaczonej przeze mnie do koordynowania działań podczas realizacji projektu firmy NIVEA, których  efektem było wybudowanie placu zabaw.  
           Oby to niezwykłe miejsce w sposób bezpieczny i radosny służyło przez wiele lat naszym najmłodszym uczestnikom szkolnej społeczności. Sądzę, nawiązując do przytoczonego na początku cytatu- myśli Adama Małysza, że w pełni wykorzystaliśmy szansę, którą zesłał nam los. Cieszę się, że taki cenny obiekt został ufundowany szkole przez NIVEA w szczególnym, pamiętnym roku, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
                   Teresa Halina Duniewska- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50
z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku
  
       Podziękowania zespołowi nauczycieli pracujących po kierunkiem pani Urszuli Wasiluk: Alicji Drewickiej, Anetcie Pogrebniak, Katarzynie Zakrzewskiej, Ewie Frankowskiej, Iwonie Górskiej, Agnieszce Sieńczuk, Katarzynie Sidorczuk, Mirosławie Pruszyńskiej, Anecie Niemotko, Marii Rolek.
 
 Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu: (kliknij)