Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Z życia szkoły

Zajęcia otwarte w klasie III E – „Eskimosi dawniej i dziś”

15-02-2018
     12 lutego 2018 r. uczniowie klasy III e gościli swoich rodziców na zajęciach otwartych pod hasłem „Eskimosi dawniej i dziś".
     Na podstawie przeczytanej lektury Czesława Centkiewicza pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
oraz samodzielnie zgromadzonych informacji dzieci wykonały wiele zadań, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Zajęcia rozpoczęło powitanie po eskimosku, czyli dotknięcie się noskami. Uczniowie pracowali z mapami fizycznymi świata oraz globusami umiejscawiając na nich Grenlandię. Wśród flag różnych państw poprawnie wskazali flagę ojczyzny Eskimosów. Wykazali się świetną wiedzą na temat Grenlandii i jej mieszkańców w teście „prawda – fałsz”, który przeprowadzili rodzice. Goście wysłuchali treści interesujących listów zredagowanych przez uczniów, a skierowanych do Anaruka, bohatera lektury. Kolejne zadanie, tekst z trudnościami ortograficznymi do uzupełnienia, wymagało sięgnięcia do zasad pisowni. Dzieci pokazały rodzicom, w jaki sposób liczył Anaruk wykorzystując
do tego celu palce rąk i nóg. Następnie uczniowie udowodnili, że obliczenia zgodnie z naszą matematyką też nie sprawiają im problemów, gdyż sprawnie i poprawnie umieszczali liczby
w odpowiednich „igloo”. Duże zainteresowanie zebranych wzbudziła część zajęć poświęcona życiu współczesnych Eskimosów. Dzieci poprawnie uporządkowały ilustracje. Następnie każdy mógł podzielić się samodzielnie zgromadzonymi informacjami na temat życia mieszkańców Dalekiej Północy.
     Serdecznie podziękowaliśmy rodzicom za przybycie i poczęstowaliśmy gości ciasteczkami. To były bardzo pracowite, spędzone w miłej atmosferze zajęcia.
 
           
                                                                           Tekst:
Marzanna Piotrowska