Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Z życia szkoły

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE W NASZEJ SZKOLE

03-01-2018
     Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają
o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania
się opłatkiem i składania sobie życzeń.
     Jak co roku, w naszej szkole w ostatnim tygodniu przed świętami odbywają się spotkania opłatkowe, jasełka bożonarodzeniowe, w których uczestniczą rodzice uczniów, zaproszeni goście, pracownicy szkoły i uczniowie z klas 0 – III.
     W tym roku jasełka szkolne przygotowali uczniowie z klasy III d pod kierunkiem p. Katarzyny Łempickiej i z klasy II a pod kierunkiem p. Neli Bielawskiej i p. Ireny Rostkowskiej. Uczniowie wystąpili przed swoimi rodzicami podczas spotkania opłatkowego dnia 19.12.2017 r., przed pracownikami szkoły dnia 20.12.2017 r. oraz trzykrotnie przed uczniami z klas 0 – III na jasełkach bożonarodzeniowych w dniu 21.12.2017 r. Zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. „Tak! On jest Królem”. W pięknych strojach, na tle bożonarodzeniowej dekoracji uczniowie z ekspresją grali swoje role wczuwając się w postaci ze scenariusza. Piękna oprawa muzyczna oraz właściwie dobrany repertuar kolęd i pastorałek przeniósł zgromadzonych do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pochwalili się swoimi zdolnościami recytatorskim, ale również zaprezentowali swoje umiejętności
muzyczno – wokalno - taneczne. Zaśpiewali kilka kolęd i pastorałek przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych i z podkładem muzycznym. Nie zabrakło też popisów solowych. Piękna „Kołysanka dla Jezusa” w niezwykłym, perfekcyjnym wykonaniu Maryi i Józefa, uczniów
z kl. III d, wzruszyła zgromadzoną publiczność, a przepiękny, rytmiczny taniec aniołów i pastuszków potęgował emocje i dostarczał niesamowitych wrażeń artystycznych.
     Na koniec występu prowadzący zaprosili wszystkich do wspólnego kolędowania. Rozległ się gromki, melodyjny śpiew kolęd „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem”.
      Wśród znanych kolęd znalazła się również piękna kolęda prawosławna pt. „Niebo i Ziemla”,
z którą znakomicie poradzili sobie mali artyści wprowadzając w zachwyt publiczność.
     Dzieci z radością śpiewały i muzykowały, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni,
a piękne stroje, dekoracje, rekwizyty pomogły wszystkim w szczególny sposób przeżywać te występy
i wprowadzić zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
     Zarówno mali artyści, jak i widzowie uświadomili, że warto kultywować świąteczne tradycje,
m.in. takie jak: dzielenie się opłatkiem, częstowanie prosforą, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek,
czy świąteczne spotkania w gronie najbliższych.
     Spotkania opłatkowe i jasełka szkolne pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
 
 
Wychowawczynie kl. II a i III d:
 

Nela Bielawska

Irena Rostkowska

Katarzyna Łempicka