Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Z życia szkoły

Miesiąc Wiedzy o Autyzmie „Zrozum innych 2017”.

28-04-2017

      W kwietniu  z okazji Miesiąca Wiedzy o Autyzmie zostały przeprowadzone w naszej szkole zajęcia pt. „Zrozum innych: te same zmysły- inne odczucia”. Prowadzącymi były panie Anna Dojlida- Jurczak, Marta Busko, Justyna Kotowicz-Wiercińska, Katarzyna Puckowska pracujące w Ośrodku Szkolno- Terapeutyczno- Opiekuńczym dla Dzieci
i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku. W zajęciach uczestniczyły klasy 5e,6a, 2i,2j. Nasi uczniowie na zajęciach mieli możliwość obejrzeć film pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” - opisujące zachowanie i zmysły jakimi posługują się osoby cierpiące na autyzm. Panie wyjaśniły dzieciom w jaki sposób można pomóc osobie z autyzmem w jej trudnościach, np. w rozumieniu mowy i komunikowaniu się, w rozumieniu emocji innych osób oraz problemami z jakimi borykają się osoby z autyzmem na zmiany zachodzące w ich codziennym życiu. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach sensorycznych dzięki którym poznali świat i rzeczy widziane oczami autysty.

      Zajęcia były bardzo ciekawe. Panie pokazały naszym uczniom, ,, że każdy z nas jest inny, inaczej czuje, inaczej myśli. Tak samo osoby z autyzmem są różne. Różnią się one między sobą, mogą mieć bardzo różne umiejętności i problemy. Choć mają problemy z kontaktami z innymi ludźmi, komunikowaniem się z innymi oraz specyficzne, czasem dziwne zainteresowania.  To każdy z nas jest wyjątkowy”.

   GALERIA:

Tekst: Katarzyna Sidorczuk