Integracja

Każdy z nas jest inny. Obok nas są ludzie, którzy różnią się od nas. Inność wzbudza różne emocje. Integracja to idea, która stara się zmienić słowo „obok” na „wśród”.

Szkoła Podstawowa nr 50 to szkoła gdzie wśród nas uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dlatego stworzono małoliczne klasy, gdzie dzieci objęte są opieką dwóch nauczycieli,      a w klasach starszych mogą one liczyć na pomoc nauczyciela wspomagającego. Wszyscy pracownicy szkoły otaczają nasze dzieci szczególną troską.

Do ich dyspozycji są pedagog, psycholog, logopeda, pedagodzy specjalni, terapeuci SI, rewalidanci wad postawy. Budynek szkolny wyposażony jest w windy, podjazdy, specjalne toalety.

Każdego roku klasy integracyjne prezentują się na Festiwalu Integracyjnym „Śpiewajmy razem, tańczmy razem” organizowanym przez naszą szkołę, a także występują na terenie miasta,  promując ideę integracji. Szczególnie wzruszam się kiedy „nasze dzieciaki”, czasem po kilku nawet latach, odwiedzają nas, opowiadają o sobie, jak im się wiedzie. To miłe. Trzymamy za was kciuki.

Ale klasa integracyjna to również dzieci, które  nie mają orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. To BARDZO szczególni  uczniowie. Po miesiącu nauki już nie zwracają uwagi, że Krysia podczas lekcji śpiewa na dywanie, Wiesio zawsze chce coś powiedzieć, a Waldek chodzi po klasie. Pracują w wielkim skupieniu. I jednocześnie wiedzą, że spoczywa na nich obowiązek opieki np. podczas obiadu, albo kiedy trzeba zmienić salę lekcyjną. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie rosną na ludzi wrażliwych, empatycznych.

Beata Pietruczynik

lider zespołu do spraw integracji

Z ŻYCIA INTEGRACJI

Żywa lekcja historii

Dnia 8 października 2018 r. klasy integracyjne 4a, 4 b i 4 c wzięły udział w ,,żywej lekcji historii” pt. ,,Niepodległa”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Bractwo Rycerskie KERIN. Uczniowie poprzez zabawę mogli poznać dzieje Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

Iwona Górska
Urszula Karpowicz
Bożena Łukaszewicz

Lekcja w terenie

Dnia 11.10.2018r. klasa 4 c wzięła udział w praktycznej lekcji przyrody. Uczniowie pod okiem pani Ireny Sołowiej wyznaczali kierunki świata. Zajęciom w terenie towarzyszyła piękna, jesienna pogoda
i miła atmosfera. Tak  przekazana wiedza z pewnością na długo zostanie w pamięci.
Wych. Iwona Górska

Grupa O ai na spektaklu Teatru Conieco

W dniu 27.11.2018r grupa 0 a integracyjna obejrzała spektakl przygotowany przez Teatr Conieco pt. ,, Nie tylko o brzydkim kaczątku".

Spektakl składał się z czterech baśni Andersena, każda była zagrana w innej technice lalkowej:

1. ,, Brzydkie Kaczątko"- marionetki sycylijskie,

2. ,, Dzielny ołowiany żołnierz"- marionetki, przedmioty,

3. ,, Księżniczka na ziarnku grochu"- lalki stolikowe,

4. ,, Świniopas"- lalki planszowe.

Wszystkie baśnie opowiadały o miłości lub jej braku, a także o tym, że nie liczy się wygląd
i powierzchowne piękno, ale wnętrze, charakter i osobowość człowieka. Aktorzy poprzez właściwy dobór baśni, w bardzo przystępny dla dzieci sposób przypomnieli o prawdziwej hierarchii wartości,
w której odruch szczerego serca zajmuje miejsce najwyższe.

Młodzi widzowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili spektakl i byli zachwyceni każdą zaprezentowaną baśnią. To przedstawienie było bardzo pouczające i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Wychowawczynie:
Ewa Frankowska
Mirosława Pruszyńska

Oa integracyjna w Białostockim Teatrze Lalek

W czwartek 29.11.2018r grupa O a integracyjna wybrała się na spektakl pt. ,, Straszna Piątka". Była to bajka o zwierzętach mniej milusińskich niż króliczek, miś czy też kotek... Była to bajka
o zwierzakach, które los obdarzył mniejszym wdziękiem. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk –
z pozoru straszne, z pozoru brzydkie pokazały naszym młodym widzom, że to właśnie pozory często mylą. Dzieci obejrzały piękną opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.

Wychowawczynie:
 Ewa Frankowska